گروه بین‌الملل مشرق - روزنامه السفیر لبنان در مقاله‌ای به قلم "حلمی موسی" به بررسی حمله هوایی اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه پرداخته و می نویسد: در یک لحظه سیاسی بسیار حساس در عرصه داخلی سوریه، فضای منطقه‌ای موجود، به حرکت درآمدن چرخ کنفرانس ژنو و اخضر ابراهیمی حضور نماینده سازمان ملل در سوریه، منابع آمریکایی و اسرائیلی تأکید می کنند که اسرائیل به حومه لاذقیه حمله هوایی کرده تا پیام خود را که حاوی ابعاد متعدد سیاسی و امنیتی است به گوش همه برساند.

این حمله در شرایط انجام شده است که روزنامه البناء لبنان گزارش داد که بندر بن سلطان بعد از ناامیدی از همه هم‌پیمانان سابق خود دست به دامن اسرائیل شده و در تعطیلات اواخر هفته پیش به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده است. نحوه تعامل با شرایط نابسامان موجود در مورد دشمن مشترک دو طرف یعنی ایران و بحران سوریه از جمله مهم‌ترین محور دیدارهای بندر با مقامات صهیونیست بوده است.

در آغاز خبرهای ضد و نقیضی درباره حمله جدید اسرائیل به برخی مواضع موشکی سوریه در منطقه لاذقیه منتشر شد تا اینکه پس از گزارشی که از شبکه دو تلویزیون اسرائیل پخش شد نوبت به یک منبع در دولت آمریکا رسید که در گفتگو با شبکه سی ان ان صحت این خبر را تأیید کرد.

این حمله حاوی یک پیام صریح برای لبنان است و نشان می دهد که اسرائیل موشکهایی را هدف قرار داده که نگران دستیابی حزب الله به آنهاست، اما پیام این حمله برای سوریه کم اهمیت تر از پیام نخست نیست زیرا اسرائیل علاقمند است تا با این حمله علاوه بر سوء استفاده از پیشرفت سیاسی به وجود آمده در جهت برقراری صلح در سوریه و اطمینان خاطر از عدم واکنش نظامی سوریه در شرایط کنونی منطقه، رهبران سوریه را در تنگنا قرار دهد؛ زیرا آنها ماهها قبل اعلام کرده‌اند که فرماندهان نظامی سوریه برای واکنش فوری به هر گونه تجاوز اسرائیل به خاک این کشور، از چراغ سبز حکومت برخوردار هستند.

بدین ترتیب، حمله هوایی اسرائیل به نفع تقویت طیفهای مختلف نیروهای مخالف دولت سوریه و برخی کشورهای منطقه است که همچنان در پی تغییر حکومت سوریه از رهگذر اقدامات میدانی هستند؛ این در حالی است که آمریکا و روسیه به سرعت چرخ کنفرانس ژنو را به حرکت در آورده اند. اسرائیل از طریق این حمله قصد دارد فرمول «حق تجاوز به همسایگان » به محض فراهم شدن شرایط را به جهان تحمیل کند تا دست کم خطرات امنیتی احتمالی علیه خود را از میان بردارد.

نخستین خبرهای منتشره درباره حمله مذکور را برخی مخالفین دولت سوریه منتشر و اعلام کردند که موشکها از سمت دریا شلیک شده و انبارهای موشکهای زمین به دریای «یاخونت» را هدف قرار داده اند، این در حالی است که کابینه اسرائیل سکوت کرده و تنها شبکه دو تلویزیون اسرائیل اعلام کرده که مواضع موشکهای پیشرفته ضد هوایی اس 125 مورد حمله قرار گرفته است، برخی محافل در لبنان هم اعلام کرده بودند که شش هواپیمای جنگی حریم هوایی لبنان را در نزدیکی مرزهای دریایی با سوریه، نقض کردند.

همچنین ساعتها بعد یک منبع دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با شبکه سی ان ان حمله هوایی اسرائیل به لاذقیه را تأیید کرد و افزود که موشکها و تجهیزاتی هدف قرار گرفتند که اسرائیل از رسیدن آن به دست حزب الله نگران بود.

این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول برخی مسؤولین نقل کرده که اسرائیل یک محموله موشکی روسی را هدف قرار داده است. این خبرگزاری بعد از اشاره به تأیید حمله از سوی برخی مسؤولین دولت اوباما به نقل از یک مسؤول امنیتی دیگر گزارش داد که این حمله موشکهای روسی اس 125 را هدف قرار داده است.

رویترز نیز به نقل از یک مسؤول اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود گزارش داد که به اعتقاد وی این حمله صورت گرفته اما کاملاً مطمئن نیست.

شبکه دو تلویزیون اسرائیل گفت که با گذشت چند ساعت از انتشار خبرهایی مبنی بر حمله هوایی به یک پایگاه موشکی سوریه در حومه شهر لاذقیه، جزئیات اولیه در مورد پایگاههای مورد حمله منتشر شده است. بر اساس یکی از تحلیلهای مرتبط با منطقه مورد حمله در نزدیکی روستای صنوبره، پایگاهی که هواپیماهای اسرائیلی به آن حمله کرده اند مخصوص نگهداری سامانه موشکهای پیشرفته اس 125 روسی بوده است. شبکه دو تلویزیون اسرائیل گزارش داده که اسرائیل از سخن گفتن درباره خبرهای مربوط به این حمله سرباز می زند. این شبکه گزارش داد که شاهدان عینی صدای انفجارها را از پایگاههایی که پریشب حدود ساعت ده و نیم هدف قرار گرفتند شنیده اند. خبرهایی منتشر شده که نشان می دهد شش هواپیمای اسرائیلی در منطقه مورد حمله رؤیت شده و مسیر خود را از شمال به سمت ترکیه در پیش گرفته اند.

این شبکه اسرائیلی می افزاید که تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای مربوط به پایگاه مورد حمله، نشان دهنده وجود آتش‌بارهای دفاع هوایی سوریه از نوع اس 125 نایفا است. همچنین تصاویر مذکور نشان دهنده سامانه‌های موشکهای سام 3 از جمله در یک مرکز مدیریت جنگی است که در آن یک رادار برای پیگیری اهداف و چند آنتن برای پخش سیگنالهای فرماندهی و رهگیری موشک نیز به چشم می‌خورد. در اطراف مرکز مدیریت جنگی چند موشک انداز دیده می شود که هر کدام از آنها حامل چهار موشک است. برد موشک ارتقا یافته اس 125 به حدود 35 کیلومتر می‌رسد و این موشک حامل یک کلاهک جنگی 70 کیلویی است.سامانه « اس 125 باچورا 2» یک سامانه موشکی زمین به هوای ثابت و دو مرحله ای برای ارتفاع و برد متوسط است. این سامانه مدل بهینه سازی شده موشک نسبتاً قدیمی اس ای 3 بوده که در سال 2000 بهینه سازی آن صورت گرفته است. این مدل که ما حصل بهینه سازی سامانه های روسی قدیمی و از رده خارج بوده، برد بیشتری دارد و می تواند اهداف متعدد را هدف قرار دهد. این موشک قدرت تخریب بیشتری دارد و موشک انداز آن قابل حمل بر روی کامیون است که خود توانایی تحرک آن را بالا برده است.

به هر حال هیچ‌کدام از دو طرف اسرائیلی و سوری رسماً وقوع چنین حمله‌ای را اعلام نکرده اند. برخی تحلیلگران اسرائیلی معتقدند که سیاست ابهام در این مورد، به نفع دو طرف است زیرا از یک سو سوریه به حمله هوایی اسرائیل اذعان نمی کند و اسرائیل هم انتظار واکنش نظامی سوریه به حملات اعلام نشده را ندارد. نخستین گزارشها پیرامون این حمله، در پایگاه اینترنتی « دام پرس » منتشر شد که به نقل از شاهدان عینی از وقوع این حمله خبر داد. همچنین دیده بان حقوق بشر سوریه نیز خبر وقوع انفجار در یکی از پایگاههای دفاع هوایی در منطقه صنوبره واقع در جنوب لاذقیه را منتشر کرد.

در ماه‌های اخیر این دست خبرها که برخی مورد تأیید قرار نگرفته و یا از اساس دروغ بوده، منتشر شده و بر اساس آن، اسرائیل با ادعای اینکه برخی پایگاههای سوریه حاوی محموله های سلاحهای پیشرفته و آماده بارگیری برای حزب الله است، این پایگاهها را مورد حمله قرار داده است. بارها شایع شده که این سلاحها شامل موشکهای یاخونت و یا موشکهای متحرک سام 8 می باشد. موشک یاخونت سلاحی است که به خاطر برد خطرناک 300 کیلومتری، دقت و احتمال بکارگیری آن از لبنان برای هدف قرار دادن میدانهای تولید گاز در مدیترانه، خواب را از چشم اسرائیل ربوده است؛ زیرا حمله به این میدانها صنعت برق اسرائیل را فلج کرده و امکان رفت و آمد هر گونه کشتی نظامی و غیر نظامی در آبهای موازی با سوریه و لبنان را از میان خواهد برد.

علاوه بر اینها، فناوری موشک یاخونت به گونه‌ای است که اسرائیل به رغم برخورداری از فناوری پیشرفته قادر به اخلال در عملکرد آن نیست و معروف است که یاخونت 15 کیلومتر قبل از رسیدن به هدف، در ارتفاع 15 متری از سطح دریا حرکت می کند و بدین ترتیب رادارها قادر به رهگیری آن نیستند.

از سوی دیگر شبکه العربیه گزارش داده که نیروی هوایی اسرائیل روز گذشته دو بار به برخی پایگاههای سوریه حمله کرده و هدف این حملات نابودی سامانه های موشکی سام 8 بوده است. این شبکه گفته است که این حملات منحصر به منطقه لاذقیه نبوده و در نزدیکی دمشق نیز صورت گرفته و این سامانه های موشکی آماده ارسال برای حزب الله بوده است."رون بن یشای" تحلیلگر نظامی روزنامه یدیعوت آحارونوت به این موضوع اشاره کرده که سوریه اخیراً در تلاش برای ارسال موشک‌های زمین به هوا برای حزب‌الله است زیرا سربازان حزب‌الله در اردوگاه دفاع هوایی سوریه واقع در نزدیکی دمشق، آموزشهای لازم را برای استفاده از این موشک‌ها دیده اند. وی اشاره کرده که تلاش‌های گذشته دمشق به منظور ارسال این سامانه‌ها برای حزب‌الله موفق بوده و این موشک‌ها هم اکنون در لبنان مستقر شده اند.

معروف است که موشک سام 8 قدیمی بوده و از دهه هشتاد قرن بیستم در اختیار ارتش سوریه قرار داشته و همین موشک در سال 1982 یک هواپیمای فانتوم اسرائیلی را بر فراز لبنان سرنگون کرده است. وجه مشخصه این موشک، تحرک سریع و سهولت جابجایی آن بر روی خودرویی است که مجهز به یک رادار اکتشافی و رادار هدف‌گیری باشد.


› See More: حمله هوایی تل‌آویو به لاذقیه