تصاویر جدید از جنگنده ناونشین چینی
چینی ها مدتهاست که برای افزایش قدرت نظامی خود در دریا تلاش های گسترده ای را آغاز کرده و در این راه حتی از کپی کردن جنگنده های روسیه که بزرگترین دوستشان است دریغ نکرده اند.به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، تصاویر جدیدی از جنگنده ناونشین چینی، جی-11بی-اچ منتشر شده است. این هواپیما که نمونه دریایی جی-11 است، جی-15 نیز نامیده شده. جی-11 نیز نسخه ای از جنگنده مشهور سوخو-27 روسی است که چین در دهه 1990 آن را از تحت امتیاز روسیه تولید می کرد. در تصاویر جدید، این جنگنده با رنگ آمیزی نیروی دریایی چین دیده می شود.
این در حالی است که وجود این نمونه پس از دسترسی چین به جنگنده سوخو-33(نمونه ناونشین سوخو-27) از طریق اوکراین برای استفاده از طرح بال با قابلیت تا شدن(برای اشغال فضای کمتر در هنگام توقف روی ناو) و همچنین ارابه های فرود تقویت شده برای ممکن شدن فرود جی-11 اعلام شده است.با این وجود به نظر نمی رسد تعداد کافی
از جی-11بی-اچ تا آخر سال برای عزیمت با ناو هواپیمابر چینی به دریا آماده شود. پیش-نمونه های این جنگنده در سال 2009 پرواز کرده بود ولی ترکیب کردن توانمندیهای جدید با آن به درازا کشیده است. در تصاویر منتشر شده نیز تاشو بودن بالها مشخص نیست.
در عوض در سفر ناو هواپیمابر شی لانگ به دریا که پس از 9 سال آماده سازی و ارتقاء تا پایان امسال صورت خواهد پذیرفت تعدادی جت آموزشی جی-ال-9 و احتمالا جی-ال-15 حضور خواهند داشت که آنها هم از نمونه دریایی شده هستند. چین برای ناو هواپیمابر خود، تعدادی بالگرد نیز در نظر گرفته است که شامل کی-آ-28 و 31 و نمونه های بروز میل-8 روسی است.
ناو هواپیمابر شی لانگ توان پذیرش تا 50 هواپیما و 18 بالگرد را داشته و در واقع همان ناو هواپیمابر واریاگ روسی است که از این کشور خریداری شده و مورد بازسازی و بهسازی قرار داشته است.› See More: جنگنده ناونشین چینی، جی-11بی-اچ