10 فناوری سبز برای مهار گرما

#1. City Forest – Singaporeشهری از جنگل در سنگاپور-مقامات سنگاپور با استفاده از گیاهان و درختان شهری از جنگل به منظور فرار مردم از گرما ساختند.اندازه این شهر 11 میلیون فوت مربع یا 1 میلیون متر مربع یعنی چیزی حدود 250 زمین فوتبال امریکایی.

در مرکز باغ یک نمای شیشه ای وجود دارد که خانه بیش از 220000 نوع پوشش گیاهی و یا 80 درصد از گونه های گیاهی جهان به شمار می رود.
اما نکته جالب این باغ وجود 18 درخت مصنوعی 164 فوتی (50 متری) است که قادر به جذب انرژی خورشید،ظاهر شدن در نقش یک فیلتر و همچنین می تواند آب باران را نیز جمع آوری کند.

بدنه ی فلزی این درخت های مصنوعی توسط گیاهان شهری مانند چمن و پیچک پوشیده شده است!

حالا چرا این گیاهان؟!

یک تحقیق در مجله علوم و تکنولوژی محیط زیست نشان می دهد که چمن و پیچک و دیگر گیاهان شهری علاوه بر درختان می توانند سطح دی اکسید نیتروژن و ذرات معلق را به میزان 40 تا 60 درصد کاهش دهند.
هر دوی این آلاینده ها خطری بالقوه برای سلامتی انسان ها هستند.


#2. Greening Government Building – Berlinساختمان پارلمانی سبز در برلین-در سال 1992 با یک گنبد جدید که از شیشه و آیینه برای انعکاس نور روز به تالار اصلی تشکیل شده است،مجهز گردید با این هدف که وابستگی به نور مصنوعی کاهش پیدا کند.

این ساختمان از یک سازه قیفی شکل برای منحرف کردن و جمع آوری آب باران استفاده می کند.طراحی شده توسط یک معمار انگلیسی به نام Norman Foster که به یکی از جاذبه های توریستی برلین تبدیل شده است.

این ساختمان برق خود را از روغن گیاهی تصفیه شده به دست می آورد،گرمای حاصله از مصرف این روغن در زیر زمین ذخیره می شود که این خود ایجاد گازهای گلخانه ای را تا 94 درصد کاهش می دهد.

#3.Floating Food – New Yorkمحصولات غذایی شناور در نیویورک-این سازه یک کلاس آموزش محیط زیست و گلخانه ای شناور بر روی رودخانه هادسون در نیویورک است.
در سال 2007 ساخته شده و انرژی مورد نیاز خود را از انرژی خورشیدی و سوخت های زیستی به دست می آورد و آلایندگی آن صفر است.(منظور از آلایندگی انتشار گاز کربن است)

سبزیجات این گلخانه هیدروپونیک هستند،یعنی گیاهان تمام مواد غذایی مورد نیاز خود را از آب به دست می آورند

در سال هزاران دانش آموز و دانشجو از این گلخانه شناور که در شمال نیویورک لنگر انداخته دیدن می کنند

#4. Sustainable Housing – Denmark

مسکن پایدار یا سازگار با محیط زیست در دانمارک-هیچ استاندارد رسمی برای ساخت و ساز های سبز وجود ندارد.اما صدها یا شاید هزارها از این نمونه های سبز را می توان در سطح بین الملل یافت.که یکی از موفق ترین این نمونه ها در سال 2010 در دانمارک افتتاح شد.

طراحی آن توسط گروه Bjarke Ingels (بیارک اینگلز) انجام شده به گونه ای که با سوار بر قطارهای شهری در عرض 10 دقیقه میتوان به کپنهاگ رسید.

از 500 آپارتمانی که در این منطقه ساخته شده یک فضای تجاری هم برای ساکنان در نظر گرفته شده که نیازی نباشد برای خرید مواد غذایی،لباس و یا رفتن به کافه،سوخت فسیلی مصرف کنند.

این سازه 18000 فوت مربع (1700 متر مربع) بام سبز دارد که برای منحرف کردن اشعه های خشن و جذب حرارت به کار گرفته می شود.

#5. Solar Dominance – China
تسلط بر انرژی خورشیدی در چین-سازه ای که قرار است به بزرگترین پایگاه تولید انرژی خورشیدی تبدیل شود که در واقع یک دره ی سلیکونی خورشیدی است.

این سازه ساختمان اداری و مرکز کنفرانس در واقع خانه ی شرکت Himin Solar Energy بزرگترین سازنده ی آب گرم کن های خورشیدی است.

این شرکت توسط مهندس تجهیزات نفتی بنام مینگ هوآنگ که یکی از اعضای شناخته شده ی پارلمان چین است تاسیس شد.

این آقا در مورد اقتصاد وابسته به سوخت های فسیلی ابراز نگرانی کرده است و گفته که ساخت سازه های از این دست باید روز به روز بیشتر شوند.

با استفاده از عایق ها فضای 75000 متر مربعی آن تا 30 درصد بیشتر از استاندرادهای جهانی انرژی در خود ذخیره می کند.

چین تصمیم دارد که تا سال 2020 بیش از 15 درصد از نیازهای انرژی خود را از منابع تجدید پذیر تامین کند.که این عدد در حال حاضر 9 درصد است.
#6. Eco-Village,Londonروستای سازگار با محیط زیست در لندن – طول می کشد تا یک روستای به راستی سبز شکل بگیرد.کیفیت زندگی و حس اجتماعی کلید این روستای سبز واقع در لندن است.

بخش خصوصی لندن این مکان را برای استفاده چند منظوره در سال 2002 تکمیل کرد.این روستا شامل 100 خانه و فضای اداری به اندازه کافی برای کاگران و یا کارمندان است.

ایجاد باغ ها بر روی پشت بام ها،استفاده از مصالح ساختمانی بازیافتی،عایق های کارآمد و پانل های خورشیدی از جمله ویژگی های این روستای سبز می باشد.

نرخ بالای بازیافت،رفت و آمد های کوتاه کارکنان و جمعیت کمشان باعث کاهش ردپای کربن تا به نزدیک 50 درصد شده است.

#7. Air Tree,Spainدرخت هوایی در اسپانیا – درخت هوایی در حومه شهر مادرید در محله vallecas قرار دارد که به منظور افزایش تولید اکسیژن و انرژی طراحی و ساخته شده است.

مواد سازنده آن از مواد بازیافتی هستند که در تابستان ایجاد سایه میکند و همچنین دارای یک تهویه است که هوای محیط را مطبوع و خنک تر می کند.

در بخش تاج یا پوشش درخت پانل های فتووالتائیک نصب شده اند که انرژی خورشید را جمع آوری می کنند. مقداری از این انرژی جمع آوری شده را برای آبیاری خود استفاده می کند و انرژی اضافی را به شبکه برق رسانی تزریق می نماید.

این درخت در اوایل سال 2007 نصب شده است.
#8. Wind Tower,Abu Dhabiبرج باد یا برج بادی در ابوظبی – برج بادی موسسه مصدر واقع در جنوب شرقی ابوظبی پازل کوچکی از شهر آینده که قرار است توسط شرکت Future Energy با حمایت دولت در این شهر ساخته شود.

معماران انگلیسی (foster و همکاران) با هدف ایجاد یک شهر 100 درصد طراحی شده از فن آوری های انرژی تجدید پذیر که تولید زباله در آن صفر است؛تصمیم دارند مرکز جهانی آینده سبز را بوجود آورند.(البته در صورت تکمیل شدن)

برج باد که توسط موسسه علم و صنعت مصدر در حال ساخت می باشد،هوای خنک با کربن خنثی را به سمت هوای زمین گرم هدایت می کند.#9. Low Carbon Campus,United Kingdomپردیس با کربن پایین یا تولید کم گاز های گلخانه ای در انگلستان – این ساختمان سبز در بخش شرقی دانشگاه Northumbria قرار دارد و جز اولین ساختمان هایی است که با توجه به استاندارهای پروتکل کیوتو سازمان ملل متحد به منظور کاهش تولید گازهای گلخانه ای ساخته شده است.

این پردیس در سال 2007 افتتاح شده و 9000 دانشجو را در خود جای می دهد که در سال 2011 هم موفق به کسب عنوان پرژه ی کم تولید کننده ترین گاز گلخانه ای شده است.#10. An Eco-Village,United Kingdomیک روستای سازگار با محیط زیست دیگر در انگلستان – در نگاه اول شاید این روستا تفاوت چندانی با روستاهای حومه کشور نداشته باشد،اما خانه های اینجا یک مجموعه تولید کننده کارآمد انرژی هستند.

خانه ها و آپارتمان های این روستا کمتر از 30 درصد انتشار گازهای کربن یا گلخانه ای در کشور را تشکیل می دهند.بر همین اساس دولت در تلاش است تا مردم را به زندگی در چنین روستاهایی تشویق کند.

پایان.

منبع: nationalgeographic.com
› See More: 10 فناوری سبز برای مهار گرما