تاریخچه ردیابسیستم موقعیت یاب جهانی یا جی پی اس مجموعه ای است که از 24 ماهواره تشکیل شده است که دور زمین در گردش اند و در هر مدار جهار ماهواره قرار دارد و به وسیله هواگرد های کوچکی که راکت نامیده میشود در مسیر صحیح نگه داشته میشوند.
این ماهواره در مدارهایی به دور زمین یا سیارات دیگر میچرخند و می توانند اطلاعات با ارزشی را در اختیار انسان قرار دهند که خود باعث تحولات شگرفی در زمینه های مختلف شده است .

اولین ماهواره که به فضا پرتاب شد اهداف نظامی داشت و در جنگ جهانی دوم بود که استفاده از ماهواره های ساخت دست بشر بر سر زبان ها افتاد. اما چند سال بعد برای استفاده غیر نظامی نیز انجام پذیرفت . جی پی اس های اولیه بسیار پیچیده بودند و کار با آنها بسیار سخت بود به مرور زمان جی پی اس ها پیشرفته تر شدند ولی این دستگاه ردیاب فقط در اختیار وزارت دفاع آمریکا بود و هیچ سازمان دیگر قادر به استفاده از این تکنولوژی نبود پس از سقوط هواپیمایی در روسیه استفاده از این دستگاه برای عموم آزاد گردید .
کنترل زمینی این بخش شامل ایستگاه های کنترل زمینی است . پنج ایستگاه زمینی وجود دارد که ایستگاه اصلی آن در آمریکا و چهار ایستگاه دیگر که ایستگاه های فرعی هستند در کشورهای دیگر قرار دارند.
نخستین اشارات نویسندگان در ادبیات در داستانی هایی بنام ماه آجری و میلیون های بگم و همچنین رساله ای بنام (اکتشافات فضای کیهانی با وسایل عکس العملی ) است که در مورد اندیشه های نو درباره فضانوردی ، از ماهواره نیز نام می برد.
امروزه جی پی اس در زمینه های مختلف کاربردهای بسیار زیادی دارد . از جمله در نقشهبرداري، توزيع برق، تلفن، مخابرات، مديريت
شهري، درياها، اكتشفات نف وگاز، مهمتر از همه در ناوگانهاي هوايي دريايي و زميني نقش
و حتی افراد معمولی را میتوان در صف استفاده کنندگان از جی پی اس مشاهده کرد.منبع:
ردیاب iranavl


› See More: تاریخچه ردیاب